Rynek Emitenta

Rynek Emitenta

Emitent, Surfland Systemy Komputerowe SA, funkcjonuje na rynku usług informatycznych. Od stycznia 2019 prezentuje ofertę skoncentrowaną na dostarczaniu rozwiązań i usług wspierających bezpieczeństwo danych przetwarzanych w systemach informatycznych (cyberbezpieczeństwo). Dodatkowo świadczy usługi wsparcia technicznego w obszarze informatyki, outsourcingu usług informatycznych – w tym oferuje usługi współpracującego data center, szkolenia i doradztwo w zakresie IT.  Emitent świadczy usługi na rzecz firm i instytucji z różnych branż.

Cyberbezpieczeństwo - rynek w Polsce

Przewidywania dotyczące polskiego rynku cyberbezpieczeństwa na rok 2019 zawiera  raport „Cyberbezpieczeństwo. Trendy 2019” opracowany przez Xopero Software, który dostępny jest do pobrania w całości tutaj. 

W tym miejscu Emitent przedstawia główne informacje i prognozy dotyczące rynku cyberbezpieczeństwa przedstawione bardziej szczegółowo w przywołanym raporcie.

Cyberbezpieczeństwo – w co inwestują polskie firmy w 2019

Z badań przeprowadzonych przez autorów raportu Xopero wynika, że ponad 48% polskich przedsiębiorców zwiększy wydatki na bezpieczeństwo IT. Natomiast Gartner przewiduje, że wydatki globalne na cyberbezpieczeństwo przekroczą 124 miliardy dolarów.

Najważniejszymi obszarami systemu bezpieczeństwa, w które zainwestują przedsiębiorstwa są rozwiązania do backupu i Disaster Recovery (65%), antywirusy i antyspyware (48%), szkolenia i kontrola pracowników (45%) fizyczne zabezpieczenia (40%) oraz ochrona w chmurze (22%) (źródło: Raport Xopero)

RODO czynnikiem zmuszającym do wdrażania zabezpieczeń

Elementem, który od 2018 roku znacząco wpłynął na zainteresowanie bezpieczeństwem danych są przepisy RODO. Z badań wynika, że  wielu przedsiębiorców planuje inwestycje w usługi doradcze, szkolenia pracowników i wdrożenia zabezpieczeń IT w swoich firmach na skutek zmian w przepisach (m.in. RODO). Dodatkowo nagłaśniane w 2018 roku i wcale nie tak rzadkie przypadki naruszeń bezpieczeństwa danych (nie tylko osobowych) powodują rosnącą świadomość zagrożeń wśród przedsiębiorców i obawę przed ich skutkami, co z kolei prowadzi do podejmowania inwestycji w zabezpieczenia.  Według ekspertów w kolejnych latach tendencja ta będzie się stopniowo pogłębiać.

Szkolenia pracowników – dla bezpieczeństwa danych i zasobów firmy

Ponieważ najsłabszym ogniwem w systemie bezpieczeństwa firmy jest człowiek, czego na własnej skórze doświadczyło wielu pracodawców, ponad 80% ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, że w roku 2019 planuje przeprowadzić szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa zwiększając przy tym dotychczasowy budżet na szkolenia IT.

Usługi w chmurze (cloud computing)

W kolejnych latach będziemy mieli do czynienia z dalszą popularyzacją rozwiązań chmurowych. W Polsce świadomość dotycząca bezpieczeństwa korzystania z usług w chmurze jest nadal stosunkowo niska, rośnie jednak stopniowo z roku na rok. Wg raportu  Xopero chmurze ufa 58,3% badanych przedsiębiorstw. Chmura jest jednocześnie postrzegana za szybką, stabilną i tańszą w użytkowaniu, niż własne systemy.

W związku z sukcesywnym wzrostem rynku chmurowego naturalną koleją rzeczy na  znaczeniu zyskują związane z nim usługi cyberbezpieczeństwa. Gartner przewiduje, że wartość rynku zabezpieczeń w sektorze cloud do 2020 roku wyniesie ok. 8,5 mld dolarów.

Więcej cyberataków

Cybersecurity Ventures, światowa organizacja zajmująca się bezpieczeństwem IT, przewiduje, że w 2019 roku ransomware będzie atakował co 14 sekund, czyli trzykrotnie częściej niż 3 lata temu. Eksperci uważają, że coraz bardziej popularne będą też ataki szyfrujące na zamówienie, czyli. ransomware-as-a-service, łatwo dostępne dla nietechnicznych przestępców. Wszystkie te zagrożenia będą musiały zmobilizować przedsiębiorców do pochylenia się nad tematem zabezpieczeń, a w szczególności zminimalizowania czynnika ludzkiego poprzez wdrożenie odpowiednich polityk bezpieczeństwa i systemu szkoleń.

Internet of Things także u nas

Rozwijający się intensywnie na świecie sektor IoT staje się rzeczywistością także w naszym kraju. To kolejne pole do aktywności cyberprzestępców, ktorzy za pomocą ataków DDoS (ang. distributed denial of service) skutecznie blokują dostęp do urządzeń. Podatność urządzeń funkcjonujących w technologii IoT jest wysoka, ponieważ projektanci skupiają się zwykle na ich podstawowej funkcjonalności, a nie zapewnieniu odporności na ataki z internetu.  Bez większego wysiłku można więc przeprowadzić atak DDoS na praktycznie każdy sprzęt mający połączenie z siecią.

Pozostałe trendy na rynku IT w Polsce

Eksperci z Gartnera przewidują, że do 2025 r. 80% firm na świecie zrezygnuje z własnych  serwerów i będzie stopniowo migrowało zasoby IT do chmur lub dzierżawionych serwerów dedykowanych zlokalizowanych w profesjonalnych centrach danych. Wg analityków jest to nieunikniony proces, który już się powolnie rozpoczął i z całą pewnością przyśpieszy w kolejnych latach.

Innymi trendami w IT wskazywanymi przez czołowe firmy analityczne są:

  • rozwój technologii blockchain,
  • wzrost zainteresowania tokenami sprzętowymi w ramach podwójnego uwierzytelniania,
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w branży bezpieczeństwa IT, m.in. do monitoringu i szybszego wykrywania zagrożeń.

Źródło: “Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019”  Xopero Software SA