• Simple Usage
  Simple Usage
 • Huge-IT Slider
  Huge-IT Slider
  The slider allows having unlimited amount of images with their titles and descriptions. The slider uses autogenerated shortcodes making it easier for the users to add it to the custom location.

Outsourcing- czy to dla mnie?

1 sierpnia 2014

Wiele firm zmuszonych jest uzyskać przewagę konkurencyjną poprzez cięcie kosztów, optymalizację wydajności produkcji i świetną obsługę klienta. Tylko jak to wszystko osiągnąć mając ograniczony czas? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie w postaci jednego słowa – będzie nim outsourcing.  

     W jakich dziedzinach stosowany jest outsourcing?

Z badań „Dojrzałość outsourcingu polskich przedsiębiorstw” wynika, że:

 • 1/3  przebadanych firm stosuje outsourcing IT, dystrybucji i logistyki.
 • 1/4  outsourcuje marketing, sprzedaż i działalność badawczo-rozwojową.
 • 1/5  korzysta z outsourcingu w odniesieniu do usług pozyskania odzieży roboczej i urządzeń higieny.
 • 1/10  do centrów obsługi klienta np. call center.

     Jakie są główne powody outsourcowania swoich zasobów?

     Oszczędność pieniędzy

Dążenie do redukcji kosztów jest najważniejszym powodem, dla którego podejmowane są decyzje o outsourcingu. Deklaruje to 79% respondentów badania „Dojrzałość outsourcingu polskich przedsiębiorstw”. Przede wszystkim, nie tracisz czasu i pieniędzy na rekrutację, wdrażanie i szkolenie nowych pracowników. Poza tym, nie musisz inwestować w sprzęt, infrastrukturę i oprogramowanie potrzebne do wykonywania konkretnych zadań.

     Oszczędność czasu

Wyspecjalizowani w danej dziedzinie pracownicy np. informatycy rozwiążą nietypowe dla Ciebie problemy szybciej niż osoby, które z danym problemem spotkają się sporadycznie.

W firmie outsourcingowej pracownicy zdobywają kwalifikacje zawodowe, certyfikaty i podnoszą swoje kompetencje w danej dziedzinie po to, by w razie potrzeby rozwiązać problemy swoich klientów i wywiązać się z powierzonych zadań.

     Zmniejszenie ryzyka

Ryzyko za pracę swoich pracowników ponosi firma, która ich zatrudnia. Korzystając w wykwalifikowanych pracowników firmy outsourcingowej zwiększasz możliwość wykonania danego zadania w terminie. Firma outsourcingowa ma do dyspozycji gro specjalistów, którym może zlecić dane zadanie w danym terminie, więc jeśli jeden specjalista nie będzie w stanie zrealizować zadania np. z  powodów zdrowotnych można to zadanie powierzyć komuś innemu, tak by cały projekt został zrealizowany na czas.

 

Warto czasem zastanowić się nad pytaniem: czy lepiej samemu znać się na każdej dziedzinie biznesu po trochu, czy lepiej skupić się na swoim core biznesie, a resztę powierzyć specjalistom? Dla każdej firmy liczy się koszt jej działalności, a kosztem jest również czas poświęcony na wykonanie danego zadania. Czy Twój czas jest na tyle cenny byś mógł skupić się na głównych celach Twojej firmy, a resztę powierzyć firmie outsourcingowej? To pytanie warto pozostawić do indywidualnego rozważenia.