• Simple Usage
    Simple Usage
  • Huge-IT Slider
    Huge-IT Slider
    The slider allows having unlimited amount of images with their titles and descriptions. The slider uses autogenerated shortcodes making it easier for the users to add it to the custom location.

Czym Office 365 różni się od Google Docs?

14 sierpnia 2014

Każdy z nas korzysta z pakietu biurowego w pracy i w domu. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia tak by nasza praca przebiegała efektywnie. Porównamy dzisiaj Microsoft Office 365 i Google Docs oraz sprawdzimy, które z nich lepiej odpowiada potrzebom firm.

 

Google Docs zadebiutował w kwietniu 2012r. i został przedstawiony jako darmowy pakiet biurowy konkurencyjny dla Microsoft Office. Nadaje się on idealnie jako prosty edytor do szybkich poprawek i pracy zespołowej głównie dla małych firm, ale czy jest wydajny w większych firmach lub dla bardziej wymagających użytkowników?

Microsoft stworzył ponad rok wcześniej pakiet biurowy online nie tylko dla małych i średnich firm, ale także dużych korporacji. Obie firmy zaproponowały podobne rozwiązania. Poniżej znajduje się krótkie ich porównanie.

 

     Najważniejsze funkcje

Poszczególne elementy, takie jak narzędzia do tworzenia prezentacji multimedialnych i arkuszy kalkulacyjnych, nieznacznie różnią się w obu produktach. Przykładowo, Word Online ma taki sam interfejs jak Word, więc jest bardziej intuicyjny w obsłudze niż jego odpowiednik w Google Docs. Ogólnie jednak oba programy mają (mniej więcej) takie same funkcje.

     PowerPoint Online zawiera 21 ciekawych szablonów do wyboru, z których każdy ma 4 wersje kolorystyczne do wyboru. Program Google domyślnie wyświetlał zwykły czarny tekst na białym tle oraz 19 podstawowych motywów do wyboru. Nie są one jednak tak atrakcyjne jak motywy oferowane przez Microsoft.

Właściwie oba pakiety posiadają te same funkcje, ale Office 365 ułatwia większość procesów, więc korzystanie z jego narzędzi jest przyjemniejsze. To zdecydowanie lepszy wybór dla osób, które często tworzą prezentacje.

 

     Zgodność z przeglądarką

Zarówno Office 365, jak i Google Docs zostały przygotowane do otwierania w przeglądarce internetowej. Zarówno Office 365, jak i Google Docs działa bardzo dobrze na wszystkich przeglądarkach: Chrome, Firefoksie, Mozilli, IE i Operze. Co oczywiste, Google Docs najlepiej używać w przeglądarce Chrome, podczas gdy Office 365 w Internet Explorerze.

 

     Eksport plików

Najważniejszym aspektem pracy online jest zgodność dokumentów eksportowanych z dokumentami oryginalnymi. Zwłaszcza jeśli mamy dużo plików do wyeksportowania lub przesłania komuś zdalnie.

Sprawdźmy jak dokument programu Microsoft Office prezentuje się po wyeksportowaniu go do Google Docs, a jak do Office 365.

test

Oba wyeksportowane pliki wyglądają bardzo podobnie, więc spełniają swoją podstawową funkcję.

 

     Praca zespołowa

Praca zespołowa w czasie rzeczywistym to główny obszar, w którym Google Docs pokonuje Office 365.

     Google Docs umożliwia dowolne udostępnianie plików między kontami Google. Użytkownicy jednocześnie mają dostęp do tych samych informacji i mogą wspólnie wprowadzać zmiany w swoich projektach. Każdy użytkownik ma przypisany unikalny kolor, dzięki czemu łatwo można sprawdzić, kto wprowadził ostatnie zmiany. Można też otworzyć zakładkę po prawej stronie ekranu i porozmawiać ze współpracownikami na czacie. Oczywiście, także Office 365 ma możliwość udostępniania plików i współpracę w czasie rzeczywistym. Nie jest jednak ona tak wydajna i przyjemna.

Być może, mimo funkcji Google Voice i Google Chat (wbudowanych także w konto pocztowe Gmail), niektórym bardziej spodoba się Office 365 z narzędziem komunikacyjnym Lync. Ta platforma udostępnia w oknie przeglądarki czat, rozmowy audio/wideo, konferencje i możliwość korzystania z funkcji “tablicy”, na której można zaprezentować zespołowi swoje pomysły i propozycje.

 

     Cena

Najniższy koszt używania Office 365 to 3,80 euro miesięcznie od użytkownika w przypadku pakietu Small Business. W pakietach dla średnich firm i korporacji, cena za jednego użytkownika waha się już od 9,80 euro do 20 euro za miesiąc. Google Docs jest natomiast od samego początku udostępniono w bezpłatnej i nieograniczonej wersji.
Kiedy w Google Docs coś pójdzie nie tak… cóż, możesz spodziewać się przeprosin od Google. Microsoft obiecuje odzyskanie danych i zwrot strat poniesionych w wyniku awarii usługi.

 

     Podsumowanie
     Office 365 przeważa w większości naszych porównań, choć nie znaczy to że dla każdego będzie wyborem lepszym niż Google Docs. Oba pakiety mają swoje zalety i wady, a do Twojej firmy należy teraz określenie, które korzyści mają większe lub mniejsze znaczenie.

Nawet jeśli lubisz alternatywne rozwiązania, takie jak Google Docs lub LibreOffice, musisz pamiętać, że większość osób na świecie korzysta z Microsoft Office, więc jeśli prowadzisz dużą firmę i chcesz mieć pewność, że Twoje dokumenty są bezpieczne polecam Microsoft Office 365.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Office 365 zapraszamy na naszą stronę: http://www.ssk.com.pl/outsourcing-it/uslugi-chmurowe/office-365/